fashionistaNedávno jsem chtěla napsat článek o módních faux-pas, a tak jsem se zeptala jednoho módního znalce (klobouky, sáčka), co se mu na ulicích nejvíc nelíbí. "Nemám rád na nikom oranžové kožené boty, nebo oranžovou koženou kabelku, popřípadě oboje dohromady...," řekl mi ten pražský švihák a  doopravdy mě tím zaskočil. Tohle kombo kabelka plus boty, to všechno v oranžové barvě, jsem totiž na vlastní oči ještě nikdy neviděla...
Naopak v českých tramvajích občas stále vídám přehlídku batohů s oblekem, sportovních bund s podpatky a legín místo kalhot, o ponožkách v sandálech ani nemluvím (vážně, už je to tady zase). Občas to, pravda, do oranžových kabelek nemá daleko.
Čekám teď, až se na mě sesype vlna kritiky, že jsem legínový hejter a módní fašista a nepodporuji v lidech kreativitu. Ale není to pravda. Já jen veřejně přiznávám, že se cítím dobře v hezkém  prostředí a  krásné věci mám ráda. Vůbec nejde o trendy, ale spíš o estetická pravidla, co s čím sladit, aby výsledek působil příjemně.
Moje teta mě zřejmě taky považuje za totálního společenského vyvrhela, a tak mi nedávno řekla: "To chceš jako vážně psát do módního časopisu? To je tak povrchní, nechtěla bys radši dělat rozhovory se zajímavými lidmi?"
To bych teda nechtěla.
Já si totiž nemyslím, že je móda povrchní, natož nedůležitá. Jsou snad obrazy zbytečné? To je, jako byste si kladli otázku, jestli je zbytečné mít hezky zařízený byt. I přes drobný nedostatky, jsou ale nakonec Čechy v tomhle směru stejně fajn. Najde se tady čím dál více lidí, kteří módu milujou a baví je. Bylo by skvělý, kdyby z nás jednou byl takový národ, jako třeba Francouzi, které každý rozezná podle jejich vlastního ojedinělého stylu. Hezky oblečené lidi je podle mě úžasné sledovat!I wanted to write an article about fashion faux-pas the other day... So I asked a fashionista, what would he better like not to see on the streets. He said: "I don't really like those orange leather shoes, or orange leather bags or combination of both."
To be honest, I myself have never seen such things worn by anyone, but I have met lots of black ties matched with outdoor backpacks and fancy heels paired with sports jackets. I don't even mention traditional Czech habit of wearing socks in sandals. But apart from that, there are more and more stylish people appearing in the streets.
My auntie told me last time: "Do you really want to work in a fashion magazine? You should better do interviews with interesting people!"
Actually, no. I don't think I should.
I mean, I am not any fashion dictator and of course I am not telling people, what should they wear. I only love pretty things and I guess everyone of us likes to be surrounded by them. I hope, that one day, we will be like French - a nation so well dressed, that it will be recognizable all over the world.


bunda - Nymph, džíny - Topshop, boty - Ked's


Dobře, přiznám se, že možná nejsem úplně normální. Můj kluk se ze mě málem zbláznil, když jsem si na výlet na kola vzala tašku přes rameno a odůvodnila to slovy: "Víš, zdálo se mi, že se ten oranžový batoh k mojí modré bundě vůbec nehodí..." Naprosto přesně tuším, co si tehdy myslel, ale je to charakter a tu šíleně nepraktickou tašku mi po ceslou cestu nesl.

Oh, yeah, I admit that  I might be a bit crazy too... My boyfriend didn't really understand, why I took a handbag instead of a backpack for our bike trip. "The thing is, it doesn't really match the blue jacket I wear..." I answered. I can guess, what did he think, but luckily he is such a dear, that he carried this absolutely inconvenient luggage all the way for me.

Autorka: Tereza Nyirendová
Foto: Michal Cetera

Komentáře

Okomentovat

Oblíbené příspěvky