StockholmJestli jste si doteď mysleli, že Paříž je módní metropolí, není to pravda. Dokonce ani Londýn nebo Miláno nedosahuje na první příčku. Nejvíc stylovým městem je totiž nečekaně...
Stockholm.

Vyrazit do Švédska mi připadalo jako úžasný nápad, už proto, že jsem ve Skandinávii nikdy nebyla a letenka tam stála jen 1000 korun! Taky se nakonec ukázala jako nejlevnější položka na seznamu našich výdajů. Už jenom autobus ze stockholmského letiště Skavsta stál skoro stejně, ale raději jsme na něj nasedli, než jít těch sto kilometrů pěšky.
Ani jídlo není ve Stockholmu levné. Moje oblíbená švédská okurka (svenska gurka) stála ne moc příjemných čtyřicet korun a kafe někdy i sto dvacet. Skoro jsme proto radši neobědvali a navíc nám náš švédský kamarád Roni řekl, že "jediné švédské jídlo jsou köttbular (masové koule) a ty vůbec nejsou dobrý!" Nakonec jsme zjistili, že Roni vůbec není Švéd, ale odněkud z Libanonu a není teda divu, že radši než na masové kuličky chodí do Pizza Hut!

Mrknětě, co kromě okurky stojí ve Stockholmu za to:


  • čtvrť Södermalm
místo plné mladých lidí, fancy kaváren a obchůdků. Mě Södermalm trochu připomínal newyorský Brooklyn. Dobré kafe a jídlo si můžete sníst na trávě v parku, pokud zrovna neprší nebo nesněží. A nebo nebuďte měkký, Švédové taky nejsou.
  • galerie Fotografiska
Výborná galerie a určitě must go pro každého alespoň trochu umělecky zaměřeného turistu. Ve Fotografisce jsou souběžně k vidění tři různorodé výstavy. Mě nejvíc bavilo duo Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin, kteří vymýšlejí klipy pro Björk i Lady Gagu, ale ani druhé dvě výstavy nebyly špatné. Možná jste netušili, že malíř Anders Zorn už v 19. století fotil selfie?Právě proto stojí Fotografiska za to.
  • Acne, COS, Kanken
COS se prý sice brzo objeví i u nás, ale myslím, že není lepší suvenýr, než ten, který můžete nosit na sobě. Švédsko prostě co se týče módy, hlavně té minimalistické, docela vládne. 
  • ostrůvky
Jestli ve městě zůstáváte na delší dobu, udělejte si určitě jeden den výlet na stockholmské ostrůvky. Třeba na Vaxholm. Nebo zadejte do vyhledávače "stockholm archipelago" a můžete si vybrat z desítek dalších.
  • kola Citibikes a park Djugarden
nejlepším nápadem našeho výletu byla půjčená kola a projížďka centrem města. Podobné bajky asi znáte třeba z Paříže. V informačních centrech ve městě si zakoupíte legitku, na kterou si pak půjčujete kola ve stojanench všude možně a vracíte je jinde do půl hodinky. Je to jednoduchý a zábavný způsob, jak objevit zajímavá místa. My jsme takhle našli ten nejhezčí park na ostrově Djugarden, o kterém zaručeně žádný turista nemá tušení.
Södermalm

park Djugarden

chvilka klidu, nejsem zrovna poctivý turista


Autorka + fotky: Tereza Nyirendová

Komentáře

Oblíbené příspěvky